Kousíček pravdivé historie je tak vzácná věc, že si jí musíme velice vážit.
Thomas Jefferson-3.prezident USA

Leden 2011

Život ve Versailles 1.-Šperky a Diamanty

15. ledna 2011 v 21:20 Perličky z dějin
Diamanty nebyly nikdy nijak zvláště oblíbené-oblíbenějším a žádanějším zbožím byly safíry,perly a rubíny.
Gabriela d'Estres,milenka krále Jindřicha IV.Francouzského vlastnila 3500 diamantů.Ten kdo četl Tři mušketýry si určitě pamatuje i proslulý náhrdelník královny Anny který byl taktéž z diamantů.
Ludvík XIV. však zavedl módu diamantů, která trvá dodnes.Nahrazení perel diamanty bohatě napomohlo také vyplenění všech známých nalezišť perel přibližně v polovině 17. století. Diamanty dovezené do Evropy do 18. století pocházely výhradně z Indie. Střediskem světového obchodu s diamanty byla pevnost Golconda. Na počátku 18. století byly indické doly zcela vypleněny a od roku 1730 se do Evropy dostávaly nové diamanty z Brazílie.V roce 1669 Ludvík XIV. poprvé dokazoval svoji moc a bohatství před tureckým vyslancem, když si nechal zhotovit šat téměř úplně pokrytý diamanty. Při svém posledním veřejném vystoupení před smrtí 19. února 1715 měl na sobě nejen velký modrý diamant, ale celý šat měl pokrytý diamanty v hodnotě 12 milionů liber, který byl tak těžký, že král údajně musel spěchat se svým proslovem.
Král Slunce uměl šperky nosit a to všude: diamanty měl ozdobený jílec meče, přezky bot, spony podvazku, jehlice ze sedmi velkých kamenů se mu skvěla na klobouku, a diamanty sloužily i jako knoflíky. Nakonec se jeho oděv stal pouhou podložkou pro tyto knoflíky. Měl jimi obšité i knoflíkové dírky, od nichž se táhly celé řady dalších knoflíků, stejně jako podél kapes, na rukávech, na bocích i vzadu kolem rozparku.


Ludvík s šatem na němž jsou Diamantové knoflíky
Příště Šaty a Paruky

Maďarské kmeny a počátky Uherského státu

15. ledna 2011 v 11:24 Dějiny Maďarska
Maďaři byli kočovný kmen které vedl náčelník Arpád.Koncem 9.století pronikli do Karpatské užiny.Živili se chovem dobytka a především vedli kořistnické války,proto často napadali Velkou Moravu a Bavorsko.Po zániku Velkomoravské říše se stal Arpád "panovníkem" Podunajské nížiny-po upevnění své moci nastaly další kořistnické války tentokrát směřované na území dnešní Francie.Po Arpádově smrti se jeho "jednuduchý stát"rozpadl.Tuto katastrofální pravdu ještě utvrdila bitva na Lechu která proběhla roku 955.Po této bitvě začali Maďaři přecházet k usedlému životu.Koncem století 10. si náčelník Gejza (též Géza) podřídil ostatní maďarské vůdce a vytvořil jednotné Uherské knížectví,hlavním městem knížectví se stal Ostřihom (maďarsky Esztergom) krátce před svou smrtí se nechal Gejza pokřtít.Jeho syn Štefan I.se nechal korunovat na Uherského krále a v Esztergomu nechal založit arcibiskupství.Štefan byl po své smrti prohlášen za svatého.


Gejza
Štefan I.
Příště Uherského království ve středověku.

Nizozemí v době Římské

15. ledna 2011 v 11:07 Dějiny Nizozemska
Nizozemí latinsky ve starověku též Gallia Belgica či jenom Dolní Germánie,byla podmaněna římany díky Gaiovi Caesarovi-díky tomu zde v roce 58 př.Kr začaly vznikat civilizovaná města,postavili zde také první vojenské pevnosti.Hlavním městem byl Kolín n.Rýnem neboli Colonia Agrippina k dalším důležitým městům patřila Bonna,Collonia Ulpia Traiana,Batavorum a Trajectum an Rhenum (Utrecht).Severní části Nizozemska, které byly mimo římskou říši a kde žili Frísové, byly silně ovlivněny silným jižním sousedem.V roce 69 po.Kr vypuklo neúspěšné povstání Batávů kteří byli poraženi oddíly Petíllia Cerialise.


Petíllius Cerialis
Příště Nizozemí v době Středověku (omlouvám se za tak krátký článek ale více jsem toho nenašel)

Citáty pro "rozjezd" blogu

14. ledna 2011 v 14:38
Dějiny jsou svědky času, světlem pravdy, živou pamětí, učitelkou života a poslem minulosti.
Cicero-římský politik a myslitel

Dějiny nejsou jen dějinami pokroku, velkých činů a velkých lidí, ale i lidské hlouposti.
Josef Čapek-český spisovatel

Archeologové vyhrabávají dějiny lidstva, které politikové zahrabali.
Gabriel Laub-polský esejista a básník

Historie je nejlepší učitelkou s obzvlášť nepozornými žáky.
Indíra Ghándí-indická politička